
Hydroizolacji zwracamy dużą uwagę. Wybierając okna i drzwi: porównujemy parametry, interesujemy się ich jakością, izolacją akustyczną i cieplną. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że samo okno lub drzwi są w rzeczywistości tylko półproduktem. Zaczynają pełnić swoją funkcję dopiero w momencie, gdy stają się częścią budynku.
Tak więc montaż jest drugą częścią ogólnego produktu, a jego zaniedbanie, niedocenianie i niewłaściwy projekt nie rekompensują nawet najlepszych cech samego okna. Oprócz tworzenia mostów termicznych istnieje ryzyko wycieku, przedmuchu, a nawet zniszczenia budynku. Dbamy o to, aby nasi klienci nie musieli stawić czoła takim trudnościom.
Posiadamy certyfikowany system instalacyjny, który gwarantuje, że przez lata będziesz w pełni korzystać ze starannie dobranych okien.
Jak zapewniamy nienaganną hydroizolację i jak powinien przebiegać prawidłowy montaż, dowiesz się z naszego artykułu.
Co to jest hydroizolacja?
Hydroizolacja w budownictwie oznacza ochronę budynku przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. W przypadku okien i drzwi chodzi przede wszystkim o ochronę połączenia, a tym samym przestrzeni między otworem budynku a ramą okna.
Dlaczego hydroizolacja jest ważna?
Okna i drzwi są z natury wypełnieniem otworów budynku. Ich prawidłowe połączenie z budynkiem wpływa nie tylko na izolację termiczną, ale także na hydroizolację. Mimo to zaskakująco wiele instalacji okien odbywa się nieprofesjonalnie, bez użycia odpowiednich materiałów i procedur budowlanych.
Problemy mogą nie pojawić się natychmiast, penetracja wody może pojawić się tylko z czasem, gdy gwarancja na wykonane prace już dawno wygasła. Narażenie ściany na wilgoć prowadzi do pleśni, gnicia i potencjalnie dodatkowych kosztów naprawy.
Właściwa instalacja, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci
Podstawową zasadą jest to, że wszystkie materiały uszczelniające stosowane w instalacjach okien i drzwi muszą mieć takie same parametry fizyczne jak samo okno! Niestety w praktyce często widzimy, że klient inwestuje pieniądze w produkt wysokiej jakości, ale w rzeczywistości otrzymuje instalację na «nagiej piance».
Uderzające są również wypowiedzi różnych «mistrzów», którzy, starając się wykonać szybszą instalację okien, przekonują klienta, że«zawsze tak było».
Więc jaka jest prawda?
Prawda jest określona w standardach, którymi powinien kierować się właściwy montaż. Połączenie montażowe musi być wykonane zgodnie z normami określającymi:
«Wnęka złącza jest wypełniona uszczelniaczem. Jako materiał uszczelniający stosuje się włókno mineralne lub piankę poliuretanową. Substancje te nie są akceptowane jako Uszczelniacze przed wiatrem i wilgocią. Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych kondensacją powierzchniową, te wypełniacze uszczelniające w połączeniach muszą być pokryte materiałami, które pełnią funkcję odporności na wiatr i wilgoć».
Dlatego stosowanie wyłącznie pianki poliuretanowej – nie jest dozwolone z punktu widzenia obecnych standardów. Uszczelnienie złącza musi być szczelne na zewnątrz przed ulewnym deszczem i hermetyczne od wewnątrz.
Dlaczego piana to za mało?
Każdy z nas widział już zwietrzałą piankę poliuretanową. Ze względu na ekspozycję na promieniowanie UV, warunki pogodowe, a także podczas cięcia po nałożeniu staje się porowaty i traci swoje właściwości. Nawet jeśli szew dokujący został spieniony bez przycinania (co nie jest łatwe), a tynk elewacyjny i wewnętrzny zostały natychmiast wykończone, wilgoć będzie stopniowo przenikać przez szczeliny. Wokół okna dochodzi do naruszenia i oderwania tynku, w środku zaczyna tworzyć się pleśń. Sama pianka ulega degradacji i przestaje spełniać swoją funkcję termoizolacyjną.
Prawidłowy montaż i hydroizolacja
Początek właściwej instalacji to przede wszystkim właściwa orientacja otworu budowlanego. Następnie samo okno lub drzwi muszą być nieco mniejsze, aby pozostawić miejsce na odpowiedni rozmiar szwu łączącego.
Po drugie, konieczne jest niezawodne mocowanie okna i prawidłowe umieszczenie kotew montażowych w zależności od materiału okna. Materiały kotwiące nie powinny być skorodowane!
Szew łączący, a zatem szczelina między ramą okna a okładziną, jest następnie spieniana pianką poliuretanową. Ma doskonałe właściwości izolacji cieplnej i akustycznej, ale musi być chroniony przed degradacją. Ta ochrona zapewni zastosowanie folii paroszczelnej, która jest mocowana za pomocą taśm samoprzylepnych.
Aby zapewnić ich przyczepność, powierzchnie nie powinny być zakurzone ani tłuste. Przy prawidłowym ich stosowaniu przycinanie pianki poliuretanowej nie odgrywa już roli, ponieważ jest chronione przed wilgocią i warunkami pogodowymi. Montaż z nowoczesnymi materiałami uszczelniającymi jest możliwy do -10 stopni Celsjusza.
Wykonujemy właściwą naprawę okien i uchronimy Państwa okna przed problemami z hydroizolacją. Pracujemy tylko ze sprawdzonymi i wysokiej jakości materiałami montażowymi.
Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas lub zostaw zgłoszenie na stronie